Закон про ОСЦПВ: що потрібно знати водієві для укладення договору страхування?
Закон про ОСЦПВ: що потрібно знати водієві для укладення договору страхування?
Купуючи страховку ОСЦПВ, не всі українські водії детально вивчають закон, який регламентує цей вид обов’язкового страхування. Давайте розглянемо, що з такого об’ємного документа вам як водієві та/або власнику транспортного засобу потрібно знати для оформлення поліса. Зокрема, детально зупинимося саме на тому, які документи для оформлення договору страхування автомобіля підготувати до звернення в страхову компанію, і як отримати знижку на страховку.
Документи, необхідні для оформлення ОСЦПВ
Перелік документів, які вам знадобляться для оформлення автоцивілки, встановлений профільним законом про ОСЦПВ (реєстраційний номер 1961-IV). Звернемо увагу, що в ньому виділені два види договорів страхування:
- внутрішній — діє тільки на території України;
- міжнародний — діє на території країн, які входять до міжнародної системи страхування «Зелена карта».
Якщо ви не плануєте на своєму автомобілі перетинати кордон України, тоді вам необхідно оформити внутрішній страховий поліс ОСЦПВ. Для цього підготуйте:
№ |
Фізособи |
Юрособи |
1. |
паспорт громадянина України |
код ЄДРПОУ |
2. |
ІПН |
свідоцтво про реєстрацію підприємства чи виписка з єдиного реєстра юридичних осіб |
3. |
посвідчення водія |
свідоцтво платника податку або виписка з реєстру платників ПДВ |
4. |
техпаспорт |
банківські реквізити |
5. |
документи, що підтверджують право на пільгу (якщо такі наявні) |
техпаспорт ТЗ |
Уточнимо, що ОСЦПВ для пересування територією України ви можете оформити на один рік. Інші терміни закон допускає, але тільки за певних обставин:
ОСЦПВ для більшості транспортних засобів (ТЗ) |
Виключення для ТЗ |
Діє протягом року, укладати договір страхування на менший термін закон не дозволяє. Водночас, може бути варіант, коли термін дії договору ОСЦПВ визначає період використання транспортного засобу, але не менше 6 місяців. |
Терміном, менше ніж на рік, але не менше 15 днів, можуть бути застраховані:
|
Важливо заздалегідь знати, які документи для ОСЦПВ потрібні, щоб під час візиту в страхову компанію не виникло непорозумінь або складнощів. Також ці дані стануть у нагоді, якщо ви плануєте оформляти електронний страховий поліс і до того ж розраховуєте на знижку.
Перелік документів для отримання пільг з ОСЦПВ
У законі про ОСЦПВ виділена група громадян, які можуть не оформляти автоцивілку для пересування територією України, або ж розраховувати на знижку. Зокрема, до першої групи віднесені:
- учасники бойових дій;
- постраждалі учасники Революції Гідності;
- особи з інвалідністю, отриманою під час війни, визнаної законом;
- ті, в кого інвалідність I групи і вони особисто керують своїм ТЗ;
- особи, які керують ТЗ, що належить інваліду I групи, у його присутності.
Увага: якщо перераховані громадяни стають винуватцями ДТП, збитки відшкодовує МТСБУ в порядку, встановленому законодавством. Замість поліса страхування при собі у них повинен бути документ, що підтверджує право на пільгу.
На 50%-ву знижку при оформленні автоцивілки можуть розраховувати такі громадяни України:
- пенсіонери;
- учасники війни;
- особи з інвалідністю II групи;
- постраждалі внаслідок Чорнобильської аварії (I або II категорії).
Тут є важлива умова: в ТЗ, яке ви хочете застрахувати з 50%-ою знижкою, об’єм двигуна не може перевищує 2500 см куб., ще воно має належати саме вам, і керувати ним можете тільки ви. На таких ТЗ платно перевозити пасажирів або вантаж ви не маєте права.
Фактично, громадянам, які претендують на пільги, для оформлення ОСЦПВ потрібні ті ж документи, що перераховані вище. Головна умова — додатково пред’явити дійсне пенсійне посвідчення або ж документ, що підтверджує один із зазначених статусів.
Ті, хто не потрапляє в пільгові категорії, можуть знизити вартість поліса страхування тільки за рахунок безаварійного керування.
Документи, які власник авто отримує при оформленні ОСЦПВ
Після надходження оплати за ОСЦПВ, страхова компанія видає вам:
- страховий поліс у паперовому або електронному вигляді (з 2019 року вони рівнозначні);
- бланк повідомлення про ДТП, так званий європротокол;
- документ, що підтверджує оплату поліса страхування в разі безготівкової оплати — приходить на пошту.
Зразок перших трьох документів встановлений Моторним (транспортним) страховим бюро України (МТСБУ).
Якщо ви використали або втратили бланк повідомлення про ДТП, європротокол можна заповнити в електронному вигляді. Його бланк і відповідна інструкція знаходяться на сайті МТСБУ (в розділі «Для споживачів»/«Європротокол»). Також ви можете звернутися в страхову компанію, де вам повторно видадуть європротокол в паперовому вигляді.
Додамо, що всі відомості про оформлені та розірвані договори ОСЦПВ страхова компанія передає в єдину центральну базу даних. Відповідний порядок описаний в Положенні про ЄЦБД від 21 вересня 2019 року. Завдяки такому механізму кожен застрахований може перевірити дію свого поліса та переконатися, що страховик дійсно передав дані страхувальника до МТСБУ.
FAQ
Які документи потрібні для продовження поліса ОСЦПВ?
Фізособі для пролонгації договору страхування ОСЦПВ знадобляться паспорт громадянина України, ІПН, водійське посвідчення і техпаспорт.
Юрособа повинна надати документи, де вказані повна назва компанії, ЄДРПОУ, дані платника податків, банківські реквізити і техпаспорт ТЗ.
Які документи потрібні для ОСЦПВ при ДТП?
У разі ДТП, у вас із собою обов’язково повинен бути страховий поліс ОСЦПВ у паперовому або електронному вигляді (на мобільному телефоні, планшеті). Перевірити наявність і терміни дії свого поліса ви можете на сайті МТСБУ. Якщо оформляли електронний поліс і його не вдається швидко знайти, зверніться до страхової компанії та попросіть вислати повторно на пошту або в месенджер.
Крім того, вам може знадобитися європротокол, який видавала СК під час оформлення поліса ОСЦПВ. Зразок такого документа також доступний в електронному вигляді на сайті МТСБУ.
Які документи потрібні для розірвання ОСЦПВ?
Щоб розірвати договір страхування, знадобляться:
- оригінал поліса ОСЦПВ;
- паспорт;
- довіреність, завірена в нотаріуса, якщо ви не є страхувальником.